Google+ Facebook Twitter YouTube   
  

Meble sosnowe - sklep. Meble drewniane - szafy, komody, łóżka. Made of Wood Group.
    Podział mebli

Meble drewniane


Różnorodność produkowanych mebli
wymagała zastosowania podziału na poszczególne grupy. Występuje kilka podziałów mebli. Jednym z nich jest podział na grupy użytkowe, funkcyjne, podział ze względu na zastosowane materiały i rodzaj obróbki (meble stolarskie, gięte - oprócz mebli typowo giętych w tej grupie także występują wyroby wikliniarskie i trzcinowe, tapicerowane). Główny, najbardziej interesujący podział mebli to pogrupowanie wyrobów ze względu na konstrukcje. Dwiema głównymi grupami mebli są meble szkieletowe oraz ramowe. Meble skrzyniowe charakteryzują się większym udziałem płyty w konstrukcji. Elementy płytowe tworzą zamkniętą skrzynię. W meblach ramowych (szkieletowych) elementy konstrukcyjne wykonane są z ramiaków tworząc szkielet produktu. Przynależność poszczególnych mebli do grup zależy od udziału elementów płytowych i ramowych. Przy przewadze elementów ramowych mebel należy do grupy szkieletowych i odwrotnie. Meble skrzyniowe dzielą się na konstrukcje wieńcowe, stojakowe oraz typowe konstrukcje skrzynkowe. Meble o konstrukcji stojakowej opierają się na bocznych ścianach, które dochodzą do samej góry szafy. Meble o konstrukcji wieńcowej od góry i od dołu ograniczone są płytą poziomą (nie występuje cokół). Znana jest także konstrukcja mieszana (góra mebla zwieńczona jest wieńcem, dół szafy pochodzi z konstrukcji stojakowej). Meble szkieletowe dzieli się na konstrukcje bezoskrzyniowe (np. stoliki kawowe z IKEI), oskrzyniowe ( klasyczne stoły), kolumnowe (np. stoły na jednej nodze, krzesła barowe) deskowe, policzkowe, stojakowe i krzyżowe (np. stoły ogrodowe). Do tej grupy mebli należą między innymi krzesła, stoły, regały.

W obu grupach mebli występują także meble tapicerowane. Konstrukcje klasyczne oparte są na sprężynach falistych i bonell, produkuje się także meble wykonane tylko z pianki jako elementu sprężystego. Można spotkać także konstrukcje mieszane np. oparcie piankowe a siedzisko wykonane ze sprężyn. W kanapach rogowych stosowano kiedyś w segmencie narożnym tylko piankę a w reszcie siedziska sprężyny. Obecnie całe siedzisko wykonuje się z pianki (pianka w elemencie narożnym szybciej ulegała zużyciu niż sprężyny). Dla opóźnienia starzenia pianki stosuje się wstępne zgniatanie. W wyrobie tapicerowanym opartym na sprężynach, jako element konstrukcyjny stosuje się sprężyny faliste, sprężyny bonell najczęściej w rękawach (umieszczenie każdej sprężyny w oddzielnej kieszeni wycisza mebel), włóknina podkładowa, cienka warstwa pianki, filc lub włóknina i tkanina okrywająca. W konstrukcji bez sprężyn występują pasy elastyczne zamiast sprężyn falistych i gruba warstwa pianki poliuretanowej. Z faktu występowania bardzo dużych naprężeń pochodzących od pasów lub sprężyn konstrukcja mebla wykonana jest najczęściej z dobrej jakości drewna bukowego. W droższych meblach pianka poliuretanowa może być zastąpiona granulatem piankowym lub termopianką.


Polska norma dzieli meble na:

 • do pracy i spożywania posiłków,

 • do leżenia i wypoczynku,

 • do siedzenia,

 • do przechowywania przedmiotów,

 • uzupełniające i pomocnicze,

 • wielofunkcyjne.


Podział ten klasyfikuje poszczególne meble na grupy funkcyjne.

Występuje także podział mebli ze względu na miejsce użytkowania. Podział ten nie jest objęty normami i jest umowny. Występują meble o przeznaczeniu do domu, szkoły, sklepu, biura, akademika, warsztatu i wiele innych.


Występuje także podział wyrobów ze względu na materiał konstrukcyjny:

 • drewniane,

 • z tworzyw drzewnych,

 • metalowe,

 • kamienne,

 • szklane,

 • ceramiczne,

 • plastikowe,

 • itd.

 

Meble mogą mieć mieszaną strukturę materiałową. Dobrym przykładem są meble warsztatowe. Rama takich mebli wykonana jest ze stali a elementy płytowe z drewna.


Oprócz przedstawionych podziałów trzeba pamiętać o meblach regionalnych i zabytkowych. Meble regionalne ozdabiane są elementami danego obszaru. Meble takie charakterystyczne są dla regionów góralskich, kaszub, kurpi itp. Meble zabytkowe charakteryzowane są na daną epokę. Mogą to być wyroby odnowione lub nowe. Rococo było epoką największego przepychu w meblarstwie.


Jarosław Gerszyński

Autor: Jarosław Gerszyński


O autorze:
Jarosław Gerszyński jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył studia na kierunku Technologia drewna. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dołącz do Jarosława Gerszyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl


Strona głównaStrona głównaKoszyk  

jest pusty

Promocje

Aktualnie brak promocji

Nowe produkty

Aktualnie brak nowych produktów

Popularne

Odwiedź na Pintereście profil użytkownika zrobionezdrewna.pl

BLOGI:  
 
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Projekt strony: Foto-Minilab - www.e-serwisy.net | Copyright © 2009 by Made of Wood Group
 

Treść niniejszej strony, należącej do firmy Made of Wood Group, chroniona jest prawem autorskim. Cała zawartość strony, w tym znaki handlowe, logo, teksty i zdjęcia zamieszczone w tej witrynie są własnością firmy Made of Wood Group i podlegają ochronie na mocy praw własności intelektualnej. Wszelkie przypadki niedozwolonego użycia lub rozpowszechniania jakiejkolwiek zawartości witryny podlegają sankcjom na mocy prawa cywilnego i karnego.