W poprzednich artykułach opisywałem mikroskopową i makroskopową budowę drewna. Możemy rozpoznać gatunek drewna po budowie mikroskopowej. W zależności od budowy drewna występują różne jego zastosowania. Umiejętność dobrania odpowiedniego gatunku drewna do celów produkcyjnych pozwala na dobre wykorzystanie właściwości mechanicznych i fizycznych danego gatunku. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze gatunki iglaste naszej strefy klimatycznej. Opiszemy także charakterystyczne cechy makroskopowej budowy poszczególnych gatunków.
Sosna (Pinus)
Opis:
Jest to drzewo z rodziny sosnowatych. Na świecie rozróżniamy około 115 gatunków sosny. Występuje ona od Kanady po Meksyk. Charakteryzuje się dużym zakresem tolerancji środowiska i temperatury. W Polsce najczęstszym gatunkiem jest Pinus silvestris. Rozmnaża się płciowo wytwarzając osobno męskie i żeńskie kwiatostany. Nasiana dojrzewają w twardych drewnianych szyszkach. Szyszki są duże i stożkowate, szyszki męskie małe (max 5cm) i walcowate. Drzewo sosny zwyczajnej ma krótką strzałę. Szybko oczyszczają się dolne gałęzie. W Polsce występują także inne gatunki sosny np. sosna wejmutka.
Cechy rozpoznawcze:
Jest to drewno twardzielowe, żywiczne, o bielu jasnożółtym. Twardziel drewna zabarwiona jest na kolor ciemnobrunatny, słoje roczne są wyraziste a strefy drewna późnego bardzo szerokie. Wadą charakterystyczną jest sinizna bielu.
Cechy techniczne:
Jest to drewno średnio ciężkie. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi, dość twarde, średnio kruche, łupliwe, łatwe w obróbce skrawaniem i wykończeniowej. Drewno jest trwałe na powietrzu i w wodzie. Biel bardzo dobrze nasyca się a twardziel jest praktycznie nieprzesiąkalna.
Zastosowanie ogólne:
Budownictwo lądowe i wodne, słupy teletechniczne, kopalniaki, materiał tartaczny, podkłady kolejowe, sprzęt gospodarczy, wystrój wnętrz.
Zastosowanie specjalistyczne:
Obłogi, sklejka, płyty stolarskie, półfabrykaty meblarskie, elementy konstrukcyjne.
Modrzew (Larix)
Opis:
Jest to drzewo z rodziny sosnowatych. W Polsce modrzew występuje najczęściej w tatrach gdzie tworzy górne granice lasów. W Polsce najczęstszym gatunkiem jest Larix decidua i Larix polonica. Drzewo zwykle nie przekracza 40m. Jego korona jest rozłożysta o poziomych konarach. Szyszki są bardzo kształtne, rozłożyste, kuliste i skierowane ku górze. Modrzew jako jedyny gatunek iglasty występujący naturalnie w Polsce, zrzuca igły na zimę.
Cechy rozpoznawcze:
Jest to drewno twardzielowe, biel żółtobiały wąski, twardziel czerwonawa z odcieniami brązu. Słoje roczne są wyraźne, strefa drewna późnego jest szeroka. Przewody żywiczne są nieliczne i drobne.
Cechy techniczne:
Drewo żywiczne, średnio ciężkie, dość twarde, łupliwe i trudne w obróbce skrawaniem. W stanie świerzym skłonne jest do paczenia i pękania. Jest to drewno trwałe i o dobrych właściwościach mechanicznych.
Zastosowanie ogólne:
Modrzew ma podobne zastosowanie jak sosna. Głównie stosuje się go jako elementy konstrukcyjne, drewno tartaczne ogólnego przeznaczenia i jako drewno szkutnicze.
Zastosowanie specjalistyczne:
Zastosowanie to jest bardzo ograniczone ze względu na ograniczoną bazę surowcową.
Świerk (Picea)
Opis:
Jest to drzewo z rodziny sosnowatych. W rodzinie występuje około 35 gatunków. W Polsce najpopularniejsza jest Picea bies. Występują na obszarze chłodnym i umiarkowanym. Świerki są wysokimi drzewami o regularnej stożkowatej koronie. Szyszki są cylindryczne, zwisają w dół. Świerki mają tendencję do zakwaszania gleby oraz charakteryzują się płytkim i mocno rozgałęzionym systemem korzeniowym co pozwala mu rosnąć w trudnych warunkach.
Cechy rozpoznawcze:
Jest to drewno bardzo białe z odcieniami jasnożółtymi. Występuje twardziel niezabarwiona a słoje roczne są wyraźne. Drewno przeważnie jest szerokosłoiste i słabo żywiczne. Gatunki pochodzące z północy i z terenów górskich są wąskosłoiste.
Cechy techniczne:
Jest to drewno umiarkowanie lekkie o dobrych właściwościach mechanicznych. Drewno jest łupliwe i dosyć trudne w skrawaniu. Jeżeli mamy do czynienia z drewnem wąskosłoistym o falistym układzie słojów jest to typowe drewno rezonansowe lutnicze przeznaczone do produkcji instrumentów muzycznych (niebieska klasa). Drewno dobrze się barwi lecz trudno je zaimpregnować.
Zastosowanie ogóle:
Jest to cenny surowiec dla przemysłu celulozowo-papierniczego (papierówka), materiał tarte, bardzo popularne w saunach.
Zastosowanie specjalistyczne:
Drewno stosuje się często do produkcji obłogów i wełny drzewnej, półfabrykatów meblarskich i elementów konstrukcji budowlanych. Często produkuje się z tego gatunku wyroby galanteryjne i instrumenty muzyczne.
Jodła (Abies)
Opis:
Jest to drewno z rodziny sosnowatych. W rodzinie rozróżniamy około 50 gatunków. W Polsce występuje najczęściej Abies alba. Charakterystyczną cechą jodły są pionowo wzniesione długie szyszki. Jest to drzewo bardzo strzeliste i bardzo wolno rosnące.
Cechy rozpoznawcze:
Jest to drewno o twardzieli niezabarwionej, barwa biała z odcieniami szarości. Drewno jest podobne do świerku lecz matowe, brak przewodów żywicznych a słoje roczne są wyraźne.
Cechy techniczne:
Jest to drewno umiarkowanie lekkie o średnich właściwościach mechanicznych. Jest łupliwe i trwałe w wodzie. Wykazuje skłonność do pękania i paczenia, trudne w obróbce skrawaniem.
Zastosowanie ogólne:
Często wykorzystuje się to drewno w budownictwie - mosty drewniane, kopalniaki, jako surowiec dla przemysłu celulozowego i papierniczego, oraz jako materiał tarty i skrawany. Drewno jodłowe może być też stosowane w saunach.
Zastosowanie specjalistyczne:
Podobne jak świerk.
Brak produktów
Dostawa
0zł
Suma
0zł
Aktualnie brak promocji
Aktualnie brak nowych produktów
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Projekt strony: Foto-Minilab - www.e-serwisy.net | Copyright © 2009 by Made of Wood Group |