Google+ Facebook Twitter YouTube   
  

Meble sosnowe - sklep. Meble drewniane - szafy, komody, łóżka. Made of Wood Group.www.materacekolo24.pl - drewniane stelaże do łóżka - polecamy
meble z litego drewna
    Budowa makroskopowa drewna

 

Elementy budowy makroskopowej drewna są dostrzegalne nie „uzbrojonym” okiem lub pod lupą. Do tych elementów należą np. słoje roczne, łyko, kora itd.

 

 

Do elementów budowy makroskopowej należą:


  1. Rdzeń

  2. Słój roczny

      a) drewno wczesne
 
      b) drewno późne

  3. Granica słoju

  4. Przewody żywiczne

  5. Miazga

  6. Łyko

  7. Kora

  8. Promienie rdzeniowe

     a) pierwotne

     b) wtórne

  9. Twardziel

  10. Biel

  11. Drewno reakcyjne

 

 

Rdzeń - jest to najstarsze drewno w drzewie, uznawany jest za wadę. Z biegiem czasu jako pierwszy podlega degradacji. W drewnie jego średnica wynosi średnio 1-5 mm, w drewnie liściastym jest nieco większy. Idąc w kierunku korony średnica rdzenia rośnie. Na wysokości początku korony jest największa, później średnica maleje. Przy rozpoznawaniu gatunków drewna może być on traktowany jako cecha charakterystyczna np. przekrój poprzeczny rdzenia dębowego przypomina gwiazdę. Najczęściej przekrój poprzeczny bywa okrągły lub owalny. Występujące wady rdzeniowe to między innymi mimośrodowość rdzeniowa, podwójny rdzeń, pęknięcie.

Takie elementy jak słoje roczne, granice słojów rocznych, promienie rdzeniowe, biel, twardziel, drewno reakcyjne są to części drewna znajdującego się między rdzeniem a łykiem oraz tkankami twórczymi. Drewno w zależności od gatunku cechuje się różnymi właściwościami oraz odmienną budową. Właściwości drewna zmieniają się wraz ze zmianą kierunku przekroju. Rozróżniamy przekroje promieniowe, styczne i poprzeczne ale także kierunek styczny promieniowy i wzdłuży. 


Drewno


Drewno powstaje w wyniku podziału komórki miazgi twórczej
. Występują trzy rodzaje komórek miazgi pozwalające na przyrost drewna na grubość i wysokość. W okresie wegetatywnym powstaje tylko jedna warstwa drewna którą nazywa się stożkiem wzrostowym. Warunki klimatyczne i środowiskowe powodują zróżnicowanie przyrostów rocznych. W dobrych latach drewno może stworzyć bardzo szerokie przyrosty, w latach suchych przyrosty są bardzo wąskie. W ten sposób można określić warunki klimatyczne z przed np. 500 lat (drzewko oliwne żyje nawet 1000lat). Drzewa iglaste powinno sadzić się na terenach trudniejszych warunkowo, wąskie przyrosty dają większą wytrzymałość - w przyroście występuje więcej drewna późnego, które jest sztywniejsze. Drzewa liściaste powinno sadzić się na terenach o dobrych warunkach klimatycznych gdyż szerokie przyrosty zapewniają lepszą elastyczność drewna. Szerokość słoju liczy się od granicy poprzedniego przyrostu do granicy kolejnego przyrostu rocznego. Przeciętną szerokość słojów liczy się na odcinku 100mm. Gdy wartość ta nie przekracza 2,5 mm jest to drewno wąskosłoiste. Najlepszej jakości jest drewno z równomiernie rozłożonymi słojami o szerokości malejącej od rdzenia w kierunku kory i kształcie zbliżonym do okręgu. Wszelkie nieprawidłowości traktowane są jako cechy ujemne. W każdym słoju wyróżniamy drewno wczesne i późne.


Drewno wczesne
powstaje z cienkościennych komórek i przyrasta w początkowym okresie wegetacyjnym. W drzewach iglastych najczęściej jest ono jasne i o mniejszej gęstości. Drzewa liściaste, pierścieniowo naczyniowe, w tej strefie posiadają duże naczynia przewodzące a w gatunkach rozpierzchło naczyniowych nie rozróżniamy drewna wczesnego i późnego.


Drewno późne
powstaje z grubościennych komórek i przyrasta w końcowym okresie wegetacyjnym. Drewno późne w większości przypadków różni się od drewna wczesnego dużo wyższą wytrzymałością, gęstością (o 50% większa od drewna wczesnego) i twardością. Drewno późne w przypadku gatunków iglastych często wyróżnia się ciemniejszą barwą, u gatunków liściastych pierścieniowo naczyniowych drewno to posiada bardzo małe naczynia, które są mocno rozrzucone. Z badań wynika, że bardzo duży wpływ na wytrzymałości mechaniczną ma procentowy udział drewna późnego w stosunku do drewna wczesnego .

Gdy obserwujemy przekrój poprzeczny kłody lub strzały możemy zaobserwować ciemniejsze drewno trzyrdzeniowe i jaśniejsze przy obwodzie. Jest to drewno twardzielowe i bielaste.


Przekrój drzewaBiel
jest to drewno, które odpowiada za funkcje życiowe. Ma za zadanie transport substancji odżywczych i magazynuje je na okres zimowy.


Twardziel
jest to tkanka drzewna, która została wyłączona z procesów życiowych drzewa i spełnia funkcję mechaniczną. Twardziel powstaje w wyniku zdrewnienia bielu. Następuje to zwykle po 20-40 latach. Zależy to od gatunku, klimatu, warunków ekologicznych i siedliska. W niektórych przypadkach udział twardzieli przerasta udział bieli. W dojrzałych drzewach biel może występować na 4-6 słojach (cis) u innych gatunków może dochodzić nawet do 60 słoi (sosna).Podział drewna ze względu na różne twardziele:


a) Drewno twardzielowe o zabarwionej twardzieli - jest to najczęstsza grupa drewna gdzie występują najpopularniejsze gatunki iglaste i liściaste tj. sosna, cis, dąb, jabłoń, topola.


b) Drewno twardzielowe o nie zabarwionej twardzieli np. jodła, świerk.

c) Drewno o zabarwionej i niezabarwionej twardzieli np. jesion, wiąz.


d) Drewno beztwardzielowe (bielaste) np. brzoza, buk, grab.W drewnie bukowym, brzozowym, klonowym pojawić się może fałszywa twardziel. Jest to ciemna plama pokrywająca się z przyrostami rocznymi, występująca na słojach znajdujących się blisko rdzenia.


Las sosnowyProces twardzielowania znacząco wpływa na właściwości drewna. Twardzielowanie zwiększa gęstość drewna, zmniejsza przepuszczalność cieczy, gazów oraz zabezpiecza drewno przed biotycznymi i atmosferycznymi zagrożeniami. Podczas procesu impregnacji drewno twardzielowe bardzo trudno nasycić. Drewno bielaste jest miękkie, porowate, charakteryzuje się mniejszą gęstością od drewna twardzielowego, wykazuje dużą skłonność do paczenia i kurczenia pod wpływem zmian wilgotności. Podczas nasycania impregnatami wykazuje większa chłonność i łatwiej poddaje się obróbce plastycznej.

 

 

 

Jarosław Gerszyński

Autor: Jarosław Gerszyński


O autorze:
Jarosław Gerszyński jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył studia na kierunku Technologia drewna. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dołącz do Jarosława Gerszyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl
Sklep: www.meblesosnowe24.pl


Strona głównaStrona głównaKoszyk  

jest pusty

Promocje

Aktualnie brak promocji

Nowe produkty

Aktualnie brak nowych produktów

 
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Projekt strony: Foto-Minilab - www.e-serwisy.net | Copyright © 2009 by Made of Wood Group
 

Treść niniejszej strony, należącej do firmy Made of Wood Group, chroniona jest prawem autorskim. Cała zawartość strony, w tym znaki handlowe, logo, teksty i zdjęcia zamieszczone w tej witrynie są własnością firmy Made of Wood Group i podlegają ochronie na mocy praw własności intelektualnej. Wszelkie przypadki niedozwolonego użycia lub rozpowszechniania jakiejkolwiek zawartości witryny podlegają sankcjom na mocy prawa cywilnego i karnego.